Nowa książka współautorstwa pracownika Instytutu Nauk Leśnych – dr inż. Agnieszki Mandziuk.
W wyniku współpracy trzech autorek dr hab. Beaty Fornal-Pieniak prof. SGGW (Instytut Nauk Ogrodniczych), dr inż. Marty Kiragi (Instytut Inżynierii Lądowej) oraz dr inż. Agnieszki Mandziuk (Instytut Nauk Leśnych) w kwietniu br. w Wydawnictwie SGGW ukazała się książka pt.: „Wybrane aspekty zrównoważonego rozwoju zielonych przestrzeni miejskich”.
Jest to podręcznik akademicki dedykowany studentom Wydziału Leśnego, Ogrodniczego oraz Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz wszystkim zainteresowanym prezentowaną tematyką w projektowaniu przestrzeni miejskich. „Książka prezentuje nurt badań dotyczący zrównoważonego rozwoju zielonych przestrzeni miejskich, który jest aktualny i bez wątpienia potrzebny. Należy tu szczególnie docenić szeroko i wyczerpująco opisane wybrane aspekty środowiska w kontekście przestrzeni zurbanizowanych. W treści pracy widoczne jest duże zaangażowanie autorek i znaczący wkład w opracowanie trzech zasadniczych bloków tematycznych związanych ze środowiskiem i zielenią miejską, gospodarowanie wodami na obszarze miast oraz wyceną zieleni terenów miejskich”.
Fragment recenzji dr hab. inż. arch. Pawła Szumigały, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Oprócz rozważań teoretycznych na temat różnych form roślinności występującej w miastach, gospodarowania zasobami wodnymi i ich ochroną oraz wyceny zieleni miejskiej publikacja zawiera praktyczne przykłady ich zastosowań. W opracowaniu przedstawiono spektrum obiektów terenów zieleni z Polski i zagranicy oraz krajową praktykę wyceny miejskich zasobów przyrodniczych na przykładzie krajobrazu Tarnowa i Warszawy. Istotną część pracy stanowi opis wybranych dobrych rozwiązań projektowych przestrzeni zielonych w mieście. „Praca wyraźnie ukazuje, jak ważne w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska lokalnego jest zaangażowanie społeczeństwa, które ma istotny wpływ na jakość przestrzeni miejskiej” – fragment recenzji dr hab. Krystyny Pudelskiej – pracownika emerytowanego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.