Szlak św. Stanisława Kostki – projekt SKNGP 2018.
W dniach 26-29 kwietnia 2018 r. w Przasnyszu odbył się obóz naukowy Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SGGW poświęcony projektowi – Szlak św. Stanisława Kostki. Koncepcja powstania szlaku zrodziła się w związku z obchodzonym w 2018 roku w Polskim Kościele Katolickim, jubileuszem 450 lat śmierci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Głównym pomysłodawcą szlaku był pan Jacek Piotrowski – mieszkaniec Przasnysza, pasjonat historii ziemi przasnyskiej, prowadzący na ziemiach rodu Kostków Gospodarstwo Agroturystyczne Stajnia Księstwo. Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW jako organizacja zajmująca się m.in. promowaniem i rozwijaniem wiedzy w zakresie rozwoju lokalnego z wykorzystaniem systemów informacji przestrzennej, włączyło się w proces powstawania szlaku. Członkowie Koła: Weronika Baran, Rafał Adamczyk, Damian Gil, Magdalena Glica, Monika Humięcka, Dominika Janicka, Magda Kucman, Aleksandra Maik wraz opiekunem Koła dr inż. Joanną Budnicką-Kosior wspierali od samego początku inicjatywę powstania szlaku, doceniając nie tylko koncepcję jego powstania ale również możliwości i potencjał rozwoju Przasnysza i jego okolic.
Obóz naukowy stanowił jeden z głównych etapów realizacji Szlaku św. Stanisława Kostki. W trakcie pobytu na ziemi przasnyskiej, studenci przeprowadzili inwentaryzację miejsc związanych z życiem i kultem Patrona, tj.: Sanktuarium w Rostkowie – miejsce urodzin św. Stanisława Kostki, Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny (Parafia św. Wojciecha) – miejsce Jego chrztu; oraz Klasztor Ojców Pasjonistów i Stajnia Księstwo, jako miejsca związane z Jego bratem – Pawłem Kostką, który był fundatorem zarówno Klasztoru, jak i ziem, na których dzisiaj znajduje się Stajnia Księstwo. Inwentaryzację uzupełniono o dodatkowe miejsca, ważne dla miasta Przasnysza (Klasztor Mniszek Kapucynek, Park miejski, Miejski Dom Kultury, Rynek miejski z Ratuszem) i jego okolic (Dworek w Chojnowie, Park w Rostkowie). Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji i zebranej bazy obiektów, sporządzono projekt mapy interaktywnej. Na mapie oznaczono główne obiekty Szlaku św. Stanisława Kostki oraz inne punkty posiadające walory turystyczno – rekreacyjne i przyrodnicze. Szlak rozbudowano m.in. o dodatkową trasę z obiektem w Chojnowie, do którego można dotrzeć drezyną rowerową. Główna trasa Szlaku liczy około 20 km. Można ją pokonać pieszo, rowerami, a nawet drezynami czy konno. Myśląc o bezpieczeństwie pielgrzymujących, a także ich potrzebach, mapa docelowo ma być wzbogacona jeszcze o takie obiekty jak: szpital, apteki, sklepy, stacje benzynowe, serwisy rowerowe, bankomaty, miejsca noclegu, restauracje, toalety.
Projekt mapy interaktywnej szlaku
Projekt Szlaku św. Stanisława Kostki cieszył się dużym poparciem i zainteresowaniem. Podczas obozu naukowego, Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej SGGW, jako podmiot zaangażowany w projekt szlaku, również mogło liczyć na wsparcie. Dziękujemy pomysłodawcy szlaku Panu Jackowi Piotrowskiemu za miłe przyjęcie w Stajni Księstwo oraz dostarczenie niezapomnianych wrażeń podczas poznawania walorów historyczno-krajobrazowych ziemi przasnyskiej. Dziękujemy Fundacji „SCALAM – Prostujemy Drogi Życia” za wsparcie finansowe podczas obozu naukowego, jak również za możliwość bezpłatnego uczestnictwa chętnych członków koła w kursie Instruktorów Turystyki Kwalifikowanej ze specjalnością turystyka rowerowa. W tym miejscu, chcemy również podziękować firmie Kross za użyczenie studentom rowerów podczas kursu. Dziękujemy również Federacji ROSA za zaproszenie uczestników obozu na spotkanie z organizacjami pozarządowymi, a także Klaryskom Mniszkom Kapucynkom za miłe przyjęcie i ciekawe opowiadania z życia zakonu.
19 maja 2018 r. podczas Jarmarku Staropolskiego w Przasnyszu nastąpiło oficjalne otwarcie Szlaku św. Stanisława Kostki. Szlakiem przejechali pielgrzymi w grupach 10 osobowych pod opieką wyspecjalizowanych przewodników turystycznych posiadających uprawnienia Instruktora Turystyki Kwalifikowanej ze specjalnością turystyka rowerowa.
Liczymy na to, że dotychczasowe zaangażowanie Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej SGGW w projekt Szlaku św. Stanisława Kostki przyniesie wymierne korzyści dla Przasnysza i jego okolic, zaś projekt mapy interaktywnej będzie pomocny dla odwiedzających ziemię przasnyską w roku jubileuszowym św. Stanisława Kostki.