12.10.2024 - Zawody wędkarskie o puchar Dziekana Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie „Żelazna, październik 2024”.

Informacje ogólne
1. Zawody wędkarskie przeznaczone są dla studentów i pracowników Wydziału Leśnego i Instytutu Nauk Leśnych SGGW oraz pracowników LZD w Rogowie i RZD w Żelaznej.
2. Zawody wędkarskie należy traktować jako formę wspólnej rozrywki, zacieśniania znajomości i przyjaźni pomiędzy pracownikami wymienionych wyżej instytucji.
3. Współorganizatorem zawodów jest Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej. Ze strony SGGW, przedstawicielem organizatora jest prof. Jerzy Borowski, pracownik INL oraz Wydziału Leśnego SGGW.
4. Zawody odbywają się pod patronatem Pani prof. dr hab. Marty Aleksnadrowicz-Trzcińskiej, Dziekana Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie.

 

Termin, miejsce i czas zawodów
5. Zawody odbędą się 12 października (sobota) 2024 roku na stawie wędkarskim należącym do RZD w Żelaznej. Dojazd z Głuchowa (trasa 72): jadąc od strony Warszawy, na rondzie skręcamy w prawo, na Skierniewice; za 11 km. będzie Żelazna, gdzie za strażą pożarną i przystankiem autobusowym skręcamy w prawo; parkujemy w okolicy końca boiska piłkarskiego lub szkoły podstawowej (na przeciwko). Do stawu prowadzi droga gruntowa (ok. 80 m.) wzdłuż krótszego boku boiska (namiary lokalizacyjne stawu: N51°51’54.6”, E20°07’40.6”).
6. Zbiórka o godz. 700 na parkingu, w okolicy boiska piłkarskiego i szkoły podstawowej, w Żelaznej.
7. Termin rozpoczęcia łowienia 800, a termin zakończenia 1400. Zawody odbędą się bez względu na pogodę. W przypadku silnych i ciągłych opadów możliwe jest skrócenie czasu trwania zawodów.

 

Wymogi regulaminowe
8. Do zawodów nie jest wymagana karta wędkarska ani żadne inne zezwolenia np. PGRyb.
9. Dopuszczalne metody połowu: maksymalnie 2 wędki zwykłe, spławikowe (w tym żywcówki) oraz gruntowe (w tym feedery). Niedopuszczalne są inne metody połowów jak np. spinning, sztuczna mucha, używanie sieci, podrywek itp.
10. Łowienie odbywa się z brzegu, bez możliwości wchodzenia do wody.
11. Dopuszcza się stosowanie zanęt, zarówno ciężkich jak i lekkich przez cały czas trwania zawodów.
12. Wymagany sprzęt wędkarski: oprócz zestawów do połowu, niezbędna jest siatka do przetrzymywania żywych ryb w wodzie. Wskazane jest używanie maty.
13. Zawody oparte są o metodę „złap, zmierz i wypuść”.

Nagrody:

   nagroda główna, Puchar Dziekana WL SGGW w Warszawie, otrzymuje zawodnik, który uzyska największą masę złowionych ryb;

   nagrody rzeczowe (sprzęt wędkarski): za zajęcie miejsc 1-3, dla zawodników którzy złowili, najwięcej (w przeliczeniu na masę) ryb; dodatkowa, jedna nagroda za złapanie najcięższej ryby;

   wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy drobiazg.

 

Zapisy
14. Liczba zawodników jest ograniczona i nie może przekroczyć 15-stu. O udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń.
15. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: jerzy_borowski@sggw.edu.pl lub telefonicznie: 695265118, do 10 października (czwartek). W przypadku skompletowania listy zawodników w terminie wcześniejszym, nowo zgłaszający się do zawodów zostaną poinformowani o braku miejsc.

 

Program zawodów
   7:00 – zbiórka uczestników na parkingu, w okolicy boiska piłkarskiego, w Żelaznej
   7:05 – losowanie stanowisk i przejście na stanowiska
   7:15 – przygotowanie stanowisk, sprzętu i zanęcanie
   8:00 – sygnał „wolno łowić”
   13:50 – sygnał „10 minut do końca łowienia”
   14:00 – sygnał „koniec łowienia”
   14:30 – ogłoszenie wyników oraz wręczenie pucharu i nagród

 

Informacje uzupełniające
16. Zawodnicy zobowiązani są do zachowania zasady „fair play”, a wszelkie niejasności jednoznacznie i bezdyskusyjnie rozstrzyga sędzia zawodów. W razie niestosowania się do niniejszego regulaminu, sędzia może orzec dyskwalifikację zawodnika.
17. Rybostan zbiornika to: karp, karaś, lin, amur, jaź, płoć, szczupak, okoń. Najczęściej wyławiane ryby to karp (kukurydza) i karaś (różne robaki), a nieco rzadziej pozostałe gatunki.
18. Przeciętna głębokość zbiornika wynosi 1,5 m.
19. Dla wygody wędkowania zaleca się podbierak z długim trzonkiem.
20. Po zakończeniu zawodów i wręczeniu pucharu oraz nagród, o godz. 1530 wystartuje biesiada regeneracyjna, na terenie LZD w Rogowie (wiata na tyłach bursy studenckiej „Jodełka”).

 

WYNIKI

 

W sobotę, 12 października br., na wodach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Żelaznej odbyły się spławikowe zawody wędkarskie o Puchar Dziekana WL SGGW w Warszawie. W zawodach uczestniczyło 13 zawodników, którzy reprezentowali Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie, Instytut Nauk Leśnych, Wydział Leśny oraz Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej. Wyżowa, niemal bezchmurna pogoda dopisała i oprócz wędkarskich zmagań można było delektować się pięknem polskiej jesieni (np. oglądać pająki na nitkach babiego lata uprawiające kitesurfing po gładkiej powierzchni zbiornika).

 

I miejsce (3,03 kg. złowionych ryb) zajął Kol. Sławomir Pramka (przedstawiciel LZD), II miejsce zajął Kol. Bartosz Sobieski (student WL) z wynikiem 2,91 kg., a III miejsce zajął Kol. Bartosz Góra (przedstawiciel LZD) z wynikiem 2,83 kg. Najcięższą rybą był karp Kol. Sławomira Pramki i ważył 3,03 kg. Ogółem zawodnicy złowili ponad 14 kg ryb. Oprócz karasiów i karpi, w siatkach znalazły się: leszcze, jazie i sandacz.

 

Gratulacje dla wszystkich zawodników za skuteczne wędkowanie, kibiców za wytrwały doping i sędziów (Kol. Henryk Szeligowski -sędzia główny oraz Kol. Marek Sławski – sędzia pomocniczy) za precyzyjne pomiary okraszone bezpośrednimi relacjami z poszczególnych stanowisk. Jednocześnie Kol. Marek Sławski reprezentujący Studenckie Koło Fotografii SGGW, całość spotkania udokumentował pięknymi zdjęciami.

 

Dziękujemy sponsorom za ufundowanie i wręczenie cennych nagród i pamiątek oraz za relaksujące spotkanie, regenerujące stracone podczas zawodów siły, które to odbyło się na terenie LZD w Rogowie. Panu Dyrektorowi Pawłowi Wołoszynowi serdecznie dziękujemy za udostępnienie na zawody pięknie położonego zbiornika wodnego i bardzo miłą i przyjazną atmosferę w przed, w trakcie, jak i po zawodach.

 

Do zobaczenia w wiosennej edycji zawodów, tym razem o puchar Dyrektora LZD w Rogowie.