Pracownicy Zakładu Ekonomiki Leśnictwa z głębokim żalem zawiadamiają, że dnia 24 października 2023 roku zmarł w wieku 87 lat wieloletni pracownik Wydziału Leśnego SGGW prof. dr hab. Andrzej Klocek.

Pracę na tutejszym Wydziale profesor dr hab. Andrzej Klocek rozpoczął 16 grudnia 1961 r. na stanowisku asystenta. Pracę doktorską obronił także na naszym Wydziale 7 grudnia 1968 r. pt. „Metody oceny ekonomicznej efektywności inwestycji w gospodarstwie leśnym”, która została wyróżniona nagrodą indywidualną III stopnia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego. 6 maja 1976 r. obronił rozprawę habilitacyjną pt. „Rachunek ekonomiczny regulacji użytkowania rębnego drzewostanów”, za którą również otrzymał nagrodę indywidualną III stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk leśnych otrzymał 30 stycznia 1987 r.

            W czasie pracy na naszym Wydziale pełnił przez dwie kadencje (1978-1984) funkcję prodziekana Wydziału Leśnego, a w latach 1979-1982 był kierownikiem Zakładu Ekonomiki i Organizacji Leśnictwa, natomiast w okresie od 1987 do 1990 r. – kierownikiem Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Leśnych. Z dniem 1 maja 1990 r. przeszedł do pracy na stanowisko Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie.

            Od początku pracy na naszym Wydziale prowadził liczne zajęcia dydaktyczne dla słuchaczy wszystkich form studiów, a także na studiach podyplomowych. Przedmiotem szczególnych zainteresowań Profesora stała się nowa dyscyplina nauk leśnych – zarządzanie gospodarstwem leśnym. Przy współudziale Profesora zostały przygotowane trzy skrypty oraz jeden podręcznik – monografia pt. „Optymalizacja regulacji użytkowania rębnego drzewostanów” (wspólnie z prof. B. Rutkowskim, 1986 r.).

            Stałemu wzbogacaniu i aktualizowaniu prowadzonych przez Śp. Profesora Andrzeja Klocka zajęć dydaktycznych sprzyjał Jego osobisty udział w badaniach dotyczących problemów zarządzania gospodarką leśną, a także liczne kontakty z zagranicznymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi. Szczególnie owocne dla dydaktyki na naszym Wydziale było nawiązanie współpracy z Instytutem Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu we Freiburgu (przełom lat 80. i 90.). Przedmiotem współpracy było nauczanie dyscyplin ekonomiczno-leśnych. Od roku 1991 podstawą współpracy był wspólnie realizowany temat pt. „ Komputerowe wspomaganie nauczania ekonomiki leśnictwa” finansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Programu Tempus. A wszystko zaczęło się od osobistych kontaktów naukowych Śp. Profesora Andrzeja Klocka z prof. dr. hab. Gerhardem Oestenem, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Leśnictwa i Urządzania Lasu Uniwersytetu Alberta-Ludwiga we Freiburgu (Niemcy). Warto może nadmienić, że program Tempus został uruchomiony w roku akademickim 1990/91 i początkowo w ogóle nie przewidywał współpracy w zakresie leśnictwa. Dzięki inicjatywie wymienionych Profesorów udało się przełamać niemałe przecież bariery biurokratyczne i można było zacząć wspólną działalność już w roku akademickim 1991/92. Oprócz wymienionych dwóch Uczelni (SGGW i Uniwersytetu Alberta – Ludwiga) do współpracy dołączył się zespół Katedry Ekonomiki Leśnictwa Uniwersytetu w Aberdeen (Szkocja). Czwartym partnerem – uczestniczącym w realizacji tematu został Uniwersytet Rolniczy z Wiednia.

            Współpraca między wymienionymi partnerami od samego początku zaczęła układać się wręcz wzorowo i korzystnie zwłaszcza dla strony polskiej. Rezultatem tych wysiłków było m.in. zorganizowanie na Wydziale Leśnym i pierwszej na SGGW, nowocześnie wyposażonej Pracowni Komputerowej, dzięki której można było usprawnić i unowocześnić nauczanie wielu dyscyplin wykładanych na Wydziale Leśnym SGGW. Ponadto dziewięciu polskich studentów miało możność studiowania na Wydziale Leśnych we Freiburgu, a sześciu na Wydziale Leśnym w Aberdeen. Wiele profesorów i wykładowców z uczelni zachodnioeuropejskich prowadziło zajęcia ze studentami na Wydziale Leśnym SGGW i tyluż prawie polskich nauczycieli akademickich i pracowników naukowych przebywało na stażach naukowych we Freiburgu, Wiedniu i Aberdeen. Warto nadmienić, że nasza Uczelnia uhonorowała rezultaty tej współpracy nadając Prof. dr. hab. Gerhardowi Oestenowi zaszczytny tytuł doktora honoris causa SGGW.

            Śp. Profesor Andrzej Klocek był opiekunem kilkudziesięciu prac magisterskich na Wydziale Leśnym SGGW oraz promotorem pięciu przewodów doktorskich z zakresu nauk leśnych, zakończonych wyróżnieniami. Ponadto pełnił wielokrotnie funkcję recenzenta w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, a także w postępowaniu o nadanie tytułu profesora nauk leśnych.

            W okresie pracy na naszym Wydziale nie mniej znaczące były osiągnięcia naukowe Śp. Profesora Andrzeja Klocka. Osiągnięcia te znalazły wyraz w bogatym dorobku publikacyjnym. Zostawił nam wszystkim mądre, pięknie napisane artykuły, rozprawy, skrypty, podręczniki i książki traktujące o sprawach ważnych, istotnych zarówno dla leśników, jak i w szerszym wymiarze społecznym.