Zawody wędkarskie spławikowe o puchar Dyrektora Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie
„Żelazna, maj 2024”.

Informacje ogólne
1. Zawody wędkarskie przeznaczone są dla pracowników LZD w Rogowie, RZD w Żelaznej oraz studentów i pracowników Wydziału Leśnego SGGW.
2. Zawody wędkarskie należy traktować jako formę wspólnej rozrywki, zacieśniania znajomości i przyjaźni pomiędzy pracownikami wymienionych wyżej instytucji.
3. Współorganizatorem zawodów jest Rolniczy Zakład Doświadczalny w Żelaznej. Ze strony SGGW, przedstawicielem organizatora jest prof. Jerzy Borowski, pracownik INL oraz Wydziału Leśnego SGGW.
4. Zawody odbywają się pod patronatem mgr. inż. Grzegorza Wasilewskiego, Dyrektora Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie.

Termin, miejsce i czas zawodów
5. Zawody odbędą się 18 maja (sobota) 2024 roku na stawie wędkarskim należącym do RZD w Żelaznej. Dojazd z Głuchowa (trasa 72): jadąc od strony Warszawy, na rondzie skręcamy w prawo, na Skierniewice; za 11 km. będzie Żelazna, gdzie za strażą pożarną i przystankiem autobusowym skręcamy w prawo; parkujemy w okolicy końca boiska piłkarskiego lub szkoły podstawowej (na przeciwko). Do stawu prowadzi droga gruntowa (ok. 80 m.) wzdłuż krótszego boku boiska (namiary lokalizacyjne stawu: N51°51’54.6”, E20°07’40.6”).
6. Zbiórka o godz. 7:00 na parkingu, w okolicy boiska piłkarskiego i szkoły podstawowej, w Żelaznej.
7. Termin rozpoczęcia łowienia 8:00, a termin zakończenia 14:00. Zawody odbędą się bez względu na pogodę. W przypadku silnych i ciągłych opadów możliwe jest skrócenie czasu trwania zawodów.

Wymogi regulaminowe
8. Do zawodów nie jest wymagana karta wędkarska ani żadne inne zezwolenia np. PGRyb.
9. Dopuszczalne metody połowu: maksymalnie 2 wędki zwykłe, spławikowe (w tym żywcówki). Niedopuszczalne są inne metody połowów jak np. gruntowe (feedery, koszyki, sprężyny), spinning, sztuczna mucha, używanie sieci, podrywek itp.
10. Łowienie odbywa się z brzegu, bez możliwości wchodzenia do wody.
11. Dopuszcza się stosowanie zanęt, zarówno ciężkich jak i lekkich przez cały czas trwania zawodów.
12. Wymagany sprzęt wędkarski: oprócz zestawów do połowu, niezbędna jest siatka do przetrzymywania żywych ryb w wodzie. Wskazane jest używanie maty.
13. Zawody oparte są o metodę „złap, zmierz i wypuść”.

Nagrody:
a. nagroda główna, Puchar Dyrektora LZD W Rogowie, otrzymuje zawodnik, który uzyska największą masę złowionych ryb,
b. nagrody rzeczowe (sprzęt wędkarski): za zajęcie miejsc 1-3, dla zawodników którzy złowili, najwięcej (w przeliczeniu na masę) ryb; dodatkowa, jedna nagroda za złapanie najcięższej ryby,
c. wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowy drobiazg.

Zapisy
14. Liczba zawodników jest ograniczona i nie może przekroczyć 15-stu. O udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń.
15. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: jerzy_borowski@sggw.edu.pl lub telefonicznie: 695265118do 16 maja (czwartek). W przypadku skompletowania listy zawodników w terminie wcześniejszym, nowo zgłaszający się do zawodów zostaną poinformowani o braku miejsc.

Program zawodów
   7:00 – zbiórka uczestników na parkingu, w okolicy boiska piłkarskiego, w Żelaznej
   7:05 – losowanie stanowisk i przejście na stanowiska
   7:15 – przygotowanie stanowisk, sprzętu i zanęcanie
   8:00 – sygnał „wolno łowić”
   13:50 – sygnał „10 minut do końca łowienia”
   14:00 – sygnał „koniec łowienia”
   14:30 – ogłoszenie wyników oraz wręczenie pucharu i nagród

Informacje uzupełniające
16. Zawodnicy zobowiązani są do zachowania zasady „fair play”, a wszelkie niejasności jednoznacznie i bezdyskusyjnie rozstrzyga sędzia zawodów. W razie niestosowania się do niniejszego regulaminu, sędzia może orzec dyskwalifikację zawodnika.
17. Rybostan zbiornika to: karp, karaś, lin, jaź, szczupak, okoń. Najczęściej wyławiane ryby to karp (kukurydza) i karaś (różne robaki), a nieco rzadziej pozostałe gatunki.
18. Przeciętna głębokość zbiornika wynosi 1,5 m.
19. Dla wygody wędkowania zaleca się podbierak z długim trzonkiem.
20. Po zakończeniu zawodów i wręczeniu pucharu oraz nagród, o godz. 15:30 wystartuje biesiada regeneracyjna, na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Żelaznej.