Studia podyplomowe "Terapia lasem"
Cele kształcenia, opis grupy odbiorców
Studia podyplomowe z zakresu terapii leśnej są zaawansowanym kursem szkoleniowym dotyczącym podstaw wykorzystania czynników naturalnych w promocji zdrowia.
Są one przeznaczone dla leśników, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich osób, które na kanwie zdobytej wiedzy chcą rozwijać lub poszerzać działalność gospodarczą w sektorze turystki, w szczególności turystyki uzdrowiskowej, ekoturystyki oraz agroturystyki, a także dla osób, które hobbistycznie zainteresowane są rozwojem swojej wiedzy, kompetencji i umiejętności w zakresie walorów zdrowotnych lasu.
Charakterystyka studiów podyplomowych
Studia dostarczą uczestnikom informacji opartych na badaniach naukowych na temat pozytywnego wpływu przyrody, elementów i cech przestrzeni leśnej na zdrowie (fizyczne i psychiczne) człowieka.
Wykłady obejmować będą najnowsze dane na temat wpływu czynników naturalnych na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka oraz tego, w jaki sposób czynniki naturalne mogą wpływać na stan psychiczny człowieka i funkcjonowanie różnych układów narządów.
W trakcie ćwiczeń praktycznych Słuchacze zostaną zapoznani ze sposobami nawiązywania i wzmacniania „sojuszu” terapeutycznego z klientem/pacjentem, podstawami psychologii opartej na uważności (Techniki Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) i Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT)) oraz metodologią psychologicznych oddziaływań terapeutycznych w procesie świadczenia usług zdrowotnych.
Uczestnicy studiów będą mogli zapoznać się z podstawami psychologii i rozwinąć umiejętności, które pozwolą im wybrać miejsce do zastosowania terapii naturalnych, ocenić je pod kątem wpływu czynników naturalnych oraz zastosować w praktyce nabyte umiejętności stosowania naturalnych interwencji terapeutycznych indywidualnie i w grupie.
Zajęcia przewidziane w programie studiów prowadzone będą przez naukowców z Instytutu Nauk Leśnych SGGW w Warszawie, profilaktyków, specjalistów zdrowia publicznego i nauk medycznychpraktyków biznesu opartego na turystyce zdrowotnej. Koncepcja i cele kształcenia na studiach podyplomowych „Terapia lasem” odnoszą się bezpośrednio do polityki jakości kształcenia oraz są zgodne z misją i strategią Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Studia przyczyniają się do większego zrozumienia i doceniania roli środowiska przyrodniczego, w szczególności lasów dla promocji zdrowia publicznego. Studia trwają dwa semestry.
Warunki ukończenia studiów podyplomowych
Egzamin końcowy – obrona pracy dyplomowej.
Zasady i tryb rekrutacji
Link bezpośredni: KLIKNIJ
Rekrutacja na studia odbywa się w internetowym systemie IRK: https://rekrutacja.sggw.edu.pl/pl/
Terminy zjazdów
Semestr pierwszy (semestr I – plan zajęć)
17.10 – 18.10.2026 r.
07.11 – 07.11.2026 r.
21.11 – 22.11.2026 r.
12.12 – 13.12.2026 r.
16.01 – 17.01.2027 r.
Semestr drugi (semestr II – plan zajęć)
06.03 – 07.03.2027 r.
20.03 – 21.03.2027 r.
10.04 – 11.04.2027 r.
08.05 – 09.05.2027 r.
12.06 – 13.06.2027 r. (obrony prac dyplomowych)
+ 3 dni ćwiczeń kompleksowych – termin i miejsce do ustalenia
Płatności
Zasady odpłatności za studia podyplomowe „Terapia lasem” – III edycja studiów 2026/2027
Całkowity koszt uczestnictwa dla jednego słuchacza studiów podyplomowych wynosi 6 600 zł.
Możliwość płatności w dwóch ratach:
I rata – 3300 zł (trzy tysiące trzysta złotych) powinna być dokonana w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o przyjęciu na studia,
II rata – 3300 zł (trzy tysiące trzysta złotych) do 01.03
Opłata za studia nie obejmuje kosztów związanych z: dojazdami do miejsca realizacji zajęć, wyżywieniem i noclegami, ćwiczeń kompleksowych.